TS TworcaStron.pl.

Co ma wspólnego grafik i HTML?

Na początek, żeby nie było niedomówień sprecyzujmy o kogo chodzi. Nie jakiś tam grafik ale konkretnie web designer. Wiadomo, że grafik DTP nie specjalnie potrzebuje znać HTML ale jak się ma sprawa z grafikami, którzy projektują strony internetowe?

 

Ile osób tworzy stronę?

Kiedyś strony były mało skomplikowane dlatego nie mieliśmy całej ekipy do jednej strony. UI designer, front-end developer, back-end developer, grafik i wiele innych… Nikt o nich nie słyszał bo Jedna osoba zastępowała wszystkie te posady i było to wystarczające.

Dziś popularniejsze jest przekonanie, że należy się specjalizować. Nie bez przyczyny zresztą. Technologia rozwinęła się i stała tak obszerna, że nie sposób być we wszystkim najlepszym. Owszem, można wiele rzeczy ogarniać na całkiem zadowalającym poziomie. Jeśli poświęca się na tu dużo czasu to można być dobrym w potencjalnie wielu dziedzinach ale wątpię, żeby ktoś tak ciągnął na dłuższą metę. Zwyczajnie staje się to męczące a w pewnym czasie łapie irytacja, że jest jeszcze tyle rzeczy z każdej dziedziny do wyuczenia.

Specjalizowanie się w konkretnej dziedzinie jest więc jak najbardziej poprawne i dla pracownika i dla efektu końcowego pracy.

 

Ale co z tym HTMLem?

Skoro doszliśmy do wniosku, że należy się specjalizować i grafiką zajmuje się jedna osoba, a jej kodowaniem już inna to czy web designer nie musi znać żadnych języków? Akurat uważam, że działkę web designera i front-end developera można by często połączyć ale to chyba bardziej wyjątek niż reguła, pomijając, że grafikę trzeba lubić, programowanie zresztą też ale raczej nie aż w takim stopniu… ale wracając do tematu… Pytanie popularnie w internecie brzmi „czy web designer powinien znać HTML?” Wg mnie odpowiedź jest jedna: TAK!

 

Web designerze, ucz się HTML!

Ktoś może zapytać „ale po co? przecież i tak nic nie koduję?”. To nie ma znaczenia. Nie mam na myśli znajomości HTML w stopniu perfekcyjnym. Wystarczą podstawy.

Zakodować można praktycznie wszystko. Jeśli koder się nagimnastykuje to praktycznie nie ma szablonu, którego nie dałoby się zakodować. Tylko po co się męczyć? Znając chociaż podstawy HTMLa wiesz już jakie elementy wymagają dużo pracy a jakie mniej. Wiedząc jak koduje się projekt możesz zaoszczędzić masę pracy koderowi ale nie tylko. Dzięki temu wiesz jak projekt będzie się wyświetlał na różnych ekranach, wiesz jakie ewentualne mogą wystąpić ograniczenia i problemy w przyszłości. Możesz także sam stworzyć sobie szablon na allegro;)

Jeśli ktoś myśli, że nagle dojdzie mu całkowicie inna, nowa dziedzina świata IT do wyuczenia się, to.. zachowaj spokój. Podstawy HTLMa można poznać w jeden dzień.  Jeśli nigdy nie miałeś z nim styczności to tydzień nauki będzie wystarczający. Naprawdę warto;)