TS TworcaStron.pl.

PHP na początek nauki?

-Stary widziałeś ile teraz zarabiają programiści? Ty umiesz, to powiedz od czego zacząć, bo ja też chcę.
-No oczywiście, że od PHP.
-Czemu właśnie od PHP?
-No booo yyyy, ja robię w PHP i jest dobrze i w ogóle to muszę już iść. Nara 

Tak może wyglądać wiele porad od znajomych programistów, którzy znają jeden język. Jestem pewny, że prawie każdy poda ci swój język. W sumie normalne, ciężko polecić coś czego się nie zna. To jak wojna PC vs Mac – każdy poleca to na czym sam pracuje (btw. PC jest oczywiście lepszy!).    

Ja nie powiem ci który język wybrać. Na samym początku nie jest to tak ważne, bo znając przynajmniej jeden język, można się łatwo przerzucić na inny. Trudniejsza może być odpowiedź na pytanie, którego języka się uczyć przez kolejne kilka lat… Ale ja nie o tym. Wymienię za to kilka plusów i minusów wyboru PHP jako pierwszego języka.

Minusy

Złe praktyki

Nie oszukujmy się, każdy podczas nauki próbował wygóglować jak wykonać jakiś skrypcik, po czym kopiował i wklejał do siebie. Później analiza kodu i już wiem jak to działa. To jest pewnien sposób nauki. Wszystko spoko, ale wiele takich przykładów w internecie jest pisanych niechlujnie bo wiele osób PHP zna i wiele osób chce pomagać. Takie szczęście w nieszczęściu. 

Fajnie, że ktoś chce kogoś uczyć, ale szkoda że często sam nie zawsze umie. Przez co wiele osób już od począku uczy się złych praktyk.

Śmieszkowanie;)

PHP chyba do tej pory jest traktowany jako podrzędny przez programistów innych języków. Kiedyś faktycznie mieli z czego śmieszkować, ale teraz dzięki PHP w wersji 7, coraz trudniej jest się czepiać tego języka. Traktuj ten minus z przymrużeniem oka, ja lubię czytać wypowiedzi typu „to chcesz się nauczyć PHP czy jakiegoś języka programowania?” 😉

Plusy

Niski próg wejścia

Nie potrzebujesz specjalnych edytorów/IDE, programów… Wystarczy XAMPP lub jakikolwiek serwer. 15 minut i gotowe, możesz tworzyć. 

Efekty na już

Niski próg wejścia + duża elastyczność + dynamiczne typowanie danych = łatwość tworzenia pierwszych skryptów. W późniejszym etapie jest to problem bo PHP pozwala na pisanie niechlujnego kodu, ale na samym początku nauki jest to na pewno duże ułatwienie, np. nie muszę się skupiać czy zdeklarowałem odpowiedni tym zmiennej, czy piszę kod w nowej linijce ale na tym jak działa pętla for. 

Community

PHP ma jedną z największych (o ile nie największą) społeczność. W sieci znajdziesz setki darmowych poradników, kursów, z których możesz się uczyć. Do tej pory większość internetu opiera się na PHP.

Masz jakiś problem? Setki for i grup dyskusyjnych tylko czeka zaślinionych, żeby odpowiedzieć na twoje pytanie. Dobra, bez przesady ale prawie zawsze znajdziesz kogoś pomocnego, kto rozwiąże twój problem, nawet podając ci gotowy kod.

Dokumentacje

O ile można znaleźć jakieś błędy w dokumentacjach to i tak są one bardzo dobre. Wszystkie funkcje są całkiem dokładnie opisane wraz z przykładami. Nie chodzi tutaj tylko o oficjaną dokumentacje PHP ale nawet projekty tworzone przez społeczność są chyba zawsze bardzo dokładnie opisywane. 

Podsumowując

Wiele plusów i minusów tak naprawdę znika, gdy potrafisz już programować, dlatego dotyczy to głównie początkujących. PHP jest całkiem fajnym językiem do nauki, jak wiele innych, mimo iż wiele rzeczy potrafi w nim wkurzać (o czym zresztą pisałem tutaj Co mnie wkurza w PHP).

Są też rzeczy, które jednocześnie są dobre i złe, np. elastyczność kodu. To jest fajne na początku bo nie musisz się martwić o zbyt wiele rzeczy, ale złe w późniejszym etapie bo można tworzyć niechlujny kod i powielać złe praktyki.

Czy PHP jest dobry na początek? Jasne, jak każdy inny. Na początku programowania nie chodzi o to, aby poznać jak działają konkretne funkcje i czym się charakteryzuje język, ale bardziej aby zrozumieć jak myśli komputer i zacząć myśleć jak programista.

ps. Świetną rozmowę na temat języka PHP, jego obecnego stanu i rozwoju znajdziesz tutaj:  O PHP z Mariuszem Gilem