TS TworcaStron.pl.

Czy HTML5 jest naprawdę taki fajny?

Być może się ostatnio rozleniwiłem a może to długi weekend, ale dzisiaj będzie dosyć krótko:)

Temat wpisu może już trochę spóźniony, w końcu HTML5 działa już od kilku lat, ale do dzisiaj wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę dlaczego HTML5 znacząco wpłynęło na tworzenie stron, i że nie jest to tylko dodanie paru nowych tagów do poprzedniej wersji.

 

Geneza HTML

Żeby lepiej zrozumieć wspaniałość HTML5 dobrze będzie chociaż mniej więcej poznać historię tego języka. Początki języka sięgają aż 1989/1991 roku, kiedy to posiadał tylko 22 znaczniki. Przez następne lata język się rozwijał, nabierał nowych znaczników itd. W 1996 zaangażowała się dobrze znana organizacja World Wide Web Consortium (W3C)  a w roku 2000 stał się międzynarodowym standardem. Wtedy stało się też coś ciekawego…

Powstał całkowicie ODDZIELNY język znaczników o nazwie XHTML, który miał zostać następną HTML. Niestety albo i sety, losy potoczyły się inaczej i ze względu na problemy z Internet Explorerem (już wtedy był „super” kompatybilny :D) owym następną nie rozstał, ale także nie zniknął. Od tej pory obok siebie istniały 2 języki, które były jednocześnie stosowane (HTML i XHTML). Pomiędzy 2 językami istnieje wiele różnic, z których jestem pewien wiele osób nie zdaje sobie sprawy i w wielu przypadkach do dziś języki te są mieszane.

Ale wracając do rzeczy… Przez cały czas rozwoju pojawiało się wiele problemów z kompatybilnościami przeglądarek (dlatego kiedyś więcej wysiłku trzeba było włożyć w to, aby na każdej przeglądarce strona wyglądała tak samo). HTML w wersji 4.01 odegrał ważną rolę ponieważ utworzył dosyć spójną specyfikację, a XHTML wykorzystał go jako swój grunt dlatego wydawało się, że dobrze rokował. Z czasem jednak ta droga została uznana za złą i dalszy rozwój został porzucony na rzecz HTML 5.

Tak więc z dwóch oddzielnych języków HTML i XHTML powstał znany nam dzisiaj HTML5. Dzięki temu mamy dzisiaj praktycznie całkowite wsparcie wszystkich rozwijanych przeglądarek, mamy jedne standard i wielkie możliwości.

 

Zalety HTML5

Żeby zbytnio nie mieszać. Jakie są konkretne plusy z powstania HTML5:

  • standaryzacja – dziś bez większego problemu możemy stworzyć stronę, która będzie wyglądała tak samo na każdej przeglądarce
  • prostota – co jak co, ale HTML5 jest prostszy od swoich poprzedników. Wiadomo, że jest więcej tagów ale sama składnia jest wręcz przyjemna w pisaniu. Przykład? Proszę bardzo: zamiast starego <meta HTTP-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=UTF-8″> wystarczy <meta charset=”UTF-8″/>
  • oczywiste tagi (semantyka) – stare strony opierają się głównie na <div>ach, natomiast HTML5 wprowadza nam takie tagi, które swoją nazwą mówią nam o swojej roli, czyli mamy ładny semantycznie kod. Dzięki temu my jako koderzy, możemy łatwo połapać się w całej strukturze i dowiedzieć 'co jest co’ (np. tag <footer> od razu nam mówi czy jest dany element)
  • audio i wideo – wcześniej aby odtworzyć na naszej stronie jakiś film lub dźwięk musieliśmy zaprzęgać do tego zewnętrzne mechanizmy, dziś wystarczy użyć tagu <audio><video> z linkiem do pliku – dzięki temu zastępujemy też Flasha, który niedługo umrze śmiercią naturalną
  • geolokalizacja – mamy możliwość za pomocą JavaScriptu skorzystać z lokalizacji naszych użytkowników:) jeśli wyrażą na to zgodę oczywiście
  • formularze – mocny rozwój formularzy, teraz możemy definiować już w HTMLu typy pola oraz samych typów mamy do wyboru znacznie więcej
  • pozycjonowanie – dzięki wielu nowych znacznikom strony są znacznie trafniej określane przez roboty, które dzięki temu wiedzą jak traktować poszczególne części strony
  • renderowanie grafiki – dzięki elementowi <canvas> możemy w czasie rzeczywistym generować obrazy nawet 3D (oczywiście wykorzystuje wtedy bibliotekę OpenGL)
  • przeciągnij i upuść – czyli coraz popularniejsze zastosowanie przy wszelkiego rodzaju uploaderach
  • wiele innych – zalet jest naprawdę wiele i można byłoby napisać na ich temat całą serię wpisów

Wady HTML5

Język sam w sobie nie ma szczególnych wad. Jeśli zależy nam na znalezieniu takowych to trzeba byłoby wziąć się za jego zastosowania w konkretnych sytuacjach:)

 

Przyszłość HTML5

Skoro wydaje się, że nasza piątka ma same zalety to jaka czego ją przyszłość w świecie dynamicznie rozwijających się technologii?

Najnowszy HTML wykorzystywany jest przede wszystkim do tworzenia stron i na chwile obecną nawet nie powstaje nic co mogłoby go zastąpić. Ale nie jest to jego jedyne zastosowanie. Możemy zobaczyć coraz więcej gier stworzonych za pomocą piątki, np:

https://www.cubeslam.com/mscdnb
https://missile-game.bwhmather.com

W tej chwili rozwijający się rynek nie jest zagrożeniem dla HTML5 ale wręcz sprzyja jego szybkiemu rozwojowi, dzięki nowych wspierającym go technologiom.

Odpowiadając więc na pytanie w tytule „Czy HTML5 jest naprawdę taki fajny?” – stanowczo odpowiadam TAK! 🙂