TS TworcaStron.pl.

Darmowe czy płatne programy graficzne?

Dziś kolejny wpis z serii pofilozofujmy. Wejdę w środek bitwy pt. 'jakiego programu graficznego mam się uczyć?!’.

Chyba każdemu, kto zdecydował, że chce podążać mistyczną drogą grafika zadaje sobie w głębi duszy nurtujące pytanie o program graficzny. Jeśli zadasz takie pytanie na publicznym forum to w 90% przypadków dostaniesz odpowiedź Photoshop! Zwolennicy Corela krzykną natomiast Corel Photopaint! W oddali będzie słychać też głosy, że nie warto inwestować.. przecież Gimp zrobi wszystko to samo ZA DARMO. Co więc robić?

 

A więc chcesz być grafikiem?

Może chwila zadumy? Być może masz duszę artystyczną i jesteś ciekaw „jak to jest być grafikiem”. Niestety z rysowaniem na kartce nie ma to wiele wspólnego… Ok, rozpędziłem się. Takie dziedziny jak digital painting ma bardzo dużo wspólnego. Ilustratorzy zresztą też.

Powiedzmy, że chcesz tworzyć projekty stron internetowych, projektować materiały reklamowe, składać magazyny czy ulotki. W takim przypadku nawet nie musisz potrafić rysować ręcznie. Oczywiście jeśli już masz jakieś wyczucie stylu to lepiej dla Ciebie. Zaoszczędzisz trochę czasu.

Jeśli nie jesteś pewien czy ścieżka grafika jest Twoim przeznaczeniem to na pewno nie zainwestujesz w drogie programy. Aby sprawdzić się w tym polu i nauczyć podstaw bardzo dobrym rozwiązaniem będzie nauka darmowego Gimpa lub pobranie testowej wersji Photoshopa czy Corela. Niestety przez okres testowy zdążysz poznać jedynie podstawy programu więc może zostańmy przy Gimpie.

 

Tak! Chce zostać grafikiem!

Spodobało Ci się to? Super, pora zacząć myśleć jak dotychczasowe hobby zmienić w pracę i móc się z tego utrzymać.

Niestety nie będę miał dobry wiadomości. Gimp leci na odstawkę. Dlaczego? Ponieważ niestety nie nadaje się do profesjonalnej pracy, i w żadnej firmie nie będziesz miał okazji na nim pracować.
Prawdą jest, że możesz w nim zrobić bardzo wiele. Baa! W wielu przypadkach nawet to samo co w Photoshopie. Gimp jednak jest bardziej ograniczony, praca w nim jest wolniejsza, nie obsługuje przestrzeni CMYK (projekty do druku odpadają) – tak naprawdę tylko te kilka rzeczy już go wyklucza w profesjonalnej pracy.

Czyli wychodzi na to, że muszę zainwestować? Tak. Chyba, że opanujesz program w wersji trial i pójdziesz do pracy. Tam programy będą już firmowe. Oczywiście nie muszę wspominać, że crackowanie programów jest złe:)

 

Jaki płatny program?

Wracamy na początek, czyli wojna Adobe VS Corel. Moja opinia będzie trochę subiektywna. Pracowałem na obu 'stajniach’ ale osobiście jestem fanem Adobe.

Adobe prześcignął Corela i w zdecydowanej większości firm wymagana będzie znajomość Photoshopa, Illustratora, InDesigna. Corel (najczęściej Draw) będzie raczej dodatkiem. Dlatego też jako pierwszy płatny program graficzny polecam Adobe Photoshop (chyba, że masz w planie cały pakiet Design).

Gdy znasz Photoshopa jestem pewny, że znajdziesz pracę. Jeśli wybrałeś stajnie Adobe to nie ominie Cie także nauka Illustratora (do grafiki wektorowej).
Jeśli znasz Photoshopa i Illustratora i oczywiście potrafisz już tworzyć dobre projekty – to możesz śmiało iść pracować. O ile nie zdecydowałeś się na pracę jako freelancer:)

 

Czy mogę zarabiać na grafice na darmowych programach?

Tak. Jest pewne alternatywne wyjście. Które jednak nie polecam. Chcę Ci pokazać, że jest taka możliwość, jednak bardziej polecam opcje, które opisałem wcześniej.

Zabierz się za inny darmowy program Inscape (do grafiki wektorowej). Będąc grafikiem, prędzej czy później i tak przystąpisz do nauki wektorów (jeśli nie wiesz dlatego to koniecznie przeczytaj ten wpis) a Inscape obsługuje CMYK więc można już coś przygotować do druku.

Co prawda, widziałem, że istnieją wtyczki do Gimpa, które konwertują RGB na CMYK ale…. ale jest to bez sensu. Równie dobrze możesz wysłać swój plik RBG i w drukarni również go skonwertują do CMYKa. Praca w przestrzeni CMYK a konwersja do CMYK to wręcz niewyobrażanie wielka różnica.

Wpadł mi w oko program Krita. Nic specjalnego Ci o nim nie powiem ponieważ nigdy go nie używałem. Z ciekawszych rzeczy to bardzo podobny interface do photoshopa, możliwość pracy na plikach .psd (czyli Photoshopa) oraz możliwość pracy w przestrzeni CMYK. Jeśli chcesz tworzyć na darmowych programach to być może warto zainteresować się tym produktem.