TS TworcaStron.pl.

8 powodów dlaczego każdy webdeveloper powinien znać Node.js

Znasz Noda? Nie? Pora to zmienić. Node jest narzędziem, które powinien obecnie znać każdy webdeveloper. Poniżesz przedstawię ku temu 8 konkretnych powodów. 

Wolisz czytać? Pod wideo znajdziesz wersję tekstową.

1. Zarówno front jak i backend pisany jest w JavaScript

To oznacza, że możesz pisać całą aplikacje, od frontu po backend w tym samym języku. Oznacza to dużo mniej nauki, mniejsze koszty a nawet używanie tych samych bibliotek na froncie i backendzie.

2. Jest brany na poważnie

Jeśli ktoś myśli, że Node nadaje się tylko do małych i prostych stronek to chciałbym nadmienić, że używają go takie firmy jak: Netflix, PayPal, LinkedIn, eBay, Reddit, GoDaddy, Uber, NASA, Medium, Groupon, Mozilla, Trello, Github i wiele innych.

3. Największa biblioteka npm

Żaden inny język czy technologia nie ma tak wielkiej bazy darmowych paczek/bibliotek/modułów. NPM (node package manager) zawiera obecnie ponad 1.3 miliona bibliotek! Oznacza to, że możesz tworzyć projekty znacznie szybciej ponieważ większość funkcjonalności, których potrzebujesz, prawdopdobnie jest już napisana.

npm duzo - 8 powodów dlaczego każdy webdeveloper powinien znać Node.js

4. Zostanie z nami na długo

Node zaraz za Ruby jest najszybciej rozwijającą się technologią w webie. Obecnie na Nodzie stoi ok. 20 milionów stron i jest to ok. 1.5% wszystkich stron w internecie. 2 lata temu było to zalewie 0.7%. To znaczy, że popularność Noda rośnie drastycznie z roku na rok.

node usage 1024x494 - 8 powodów dlaczego każdy webdeveloper powinien znać Node.js

5. Lekki, skalowalny, wydajny

Do tego asynchroniczny co pozwala na miliony połączeń jednocześnie. Między innymi właśnie to zauważył PayPal, gdy migrował na Noda i poprawił szybkość swoich stron o 35%

paypal - 8 powodów dlaczego każdy webdeveloper powinien znać Node.js

6. Łatwy do nauki

Aby zacząć naukę z Node wystarczy podstawowa znajomość JavaScriptu. Natępnie wraz z rozwojem Twoich umiejętności JSa, (które przydadzą Ci się również na froncie!), również będzie podnosił się poziom Twoich aplikacji backendowych.

7. Wielka społeczność

51.9% profesjonalnych developerów korzysta z Noda! Ma on wielką społeczność a to oznacza, że będzie Ci dużo łatwiej znaleźć jakąś informacje, odpowiedź na pytanie, tutorial, kurs czy cokolwiek innego. W grupie raźniej. 

node stats 1024x774 - 8 powodów dlaczego każdy webdeveloper powinien znać Node.js

8. Wszechstronność

Node jest wszędzie. Dosłownie wszędzie. Możesz w nim tworzyć aplikacje bacendowe, korzystać na frontendzie (np. przy bundlerach takich jak webpack czy gulp) a nawet tworzyć aplikacje desktopowe (korzystając chociażby z electrona).

node everywhere - 8 powodów dlaczego każdy webdeveloper powinien znać Node.js 

Chcesz wiedzieć jak tworzyć aplikacje w Node.js?

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak pracować z Nodem – zapraszam Cię na mój nowy kurs „Node – kurs kompletny„. Ponad 13 godzin materiałów wideo, 140 lekcji, ćwiczenia praktyczne i kod do pobrania.

cover node js na bloga 1024x576 - 8 powodów dlaczego każdy webdeveloper powinien znać Node.js