TS TworcaStron.pl.

10 powodów, dla których warto wybrać WordPressa

Oho, typ coś pisze, żeby wybrać WordPressa. Czyli co, odstawić na bok swoje CMSy? Nie marnować czasu na back-end?

Oczywiście, że NIE! Dzisiaj nie zajmujemy się rozważaniami typu „CMS – autorski czy darmowy„, ale podam kilka powodów, dla których wybrać WP w sytuacji, gdzie lepszym wyjściem będzie rozwiązanie open source. Bo trzeba zdać sobie sprawę, że autorski CMS nie zawsze jest najlepszym wyjściem – szczególnie w sytuacji freelancera, gdy ten często pracuje sam a samodzielna codzienna praca z jednoczesnym rozwijaniem własnego CMSa może być niewyobrażalnie trudna. Czasami wręcz niemożliwa czy nielogiczna.

Przechodzimy więc do sytuacji, w której myślisz „Okej mam klienta, ale nie chce/moge/powinienem tworzyć dla niego specjalnego CMSa… co więc powinienem wybrać… hym…„. W tym momencie odpadasz Google i wpadasz na poniższy tekst.

WordPress jest najpopularniejszym silnikiem

Można kłócić się czy WordPress jest fajny, zły, ale nie można kłócić się z faktem, że jest on najczęściej wybieranym CMSem na świecie (w Polsce również). To już duży powód dlaczego warto uczyć się WP. Przykładowo oznacza to, że w przypadku przebudowy cudzej strony jest wielkie prawdopodobnieństwo, że będzie tam właśnie WordPress – dobrze więc go znać, aby szybko „załatwić” zlecenie.

Innym pozytywem takiej sytuacji jest to, że na programistów WordPressa ciągle będzie zainteresowanie ze strony zleceniodawców. A jeśli to Ty będziesz zleceniodawcą to bez problemu znajdziesz WordPressowago wykonawcę.

cms udzial 2016 - 10 powodów, dla których warto wybrać WordPressa

Udział CMS w rynku w Polsce w 2016r.
Dane z http://trends.builtwith.com

Jak sytuacja wygląda na świecie? Bardzo podobnie. Wg serwisu BuitlWith.com WordPress to 50% na rynku światowym (w 2016r), co czyni go bezkonkurencyjnym.

Wielka społeczność

Dzięki temu, że WordPress jest popularny powstała wokół niego wręcz ogromna społeczność. Chociaż powinienem pewnie powiedzieć odwrotnie: dzięki tak wielkiej społeczności WP jest najpopularniejszym CMSem.

Co to oznacza w praktyce? Między innymi to, że na bez większego problemu znajdziesz odpowiedź na każde pytanie. Jednocześnie to spawia, że WP jest świetny do nauki, bo nawet jeżeli czegoś nie wiesz to powineneś otrzymać pomoc na różnych forach.

Pamiętam, gdy uczyłem się Prestahop. Oczywiście jest to inna platforma, ale jeśli chodzi o szukanie informacji w necie – było ciężko… delikatnie mówiąc. Pamiętam, że koniec końców musiałem kupić jakiś płatny kurs ponieważ w Google udawało mi się znaleźć może 10% informacji o problemach, które spotykałem podczas tworzenia sklepu.

W przypadku WordPressa sytuacja jest całkowicie odworotna. Jeżeli masz jakiś problem to prawdopodobnie wygogulesz go w kilka/naście minut.

Dodatkowo można znaleźć do niego setki tutoriali, kursów, artykułów etc.

Tysiące darmowych wtyczek

Wielka społeczność aktywuje całą reakcję łańcuchową. Jej jednym oczkiem są właśnie darmowe wtyczki. Wielka społeczność = wiele wtyczkek, również darmowych.

Być może ktoś powie, że darmowe wtyczki są złe – bullsthit. Jest wiele naprawdę fenomenalnych, darmowych wtyczek.

Główne korzyści wtyczek to szybkość budowania takiej strony. Nie musisz osobiście pisać każdej funkcjonalności, jak ma to miejsce w przypadku autorskiego CMSa.

Wiele darmowych szablonów

Sytuacja analogiczna do powyższej. Duża społeczność oznacza wiele szablonów, również darmowych. Nawet jeżeli nie robisz strony dla klienta, ale dla siebie – to dzięki darmowych szablonom i wtyczkom jesteś w stanie stworzyć pełnowartościową stronę w godzinę. A jeśli jesteś w stanie zainwestować kilka stówek w płatny szablon to możesz mieć już naprawdę fajny produkt.

Szybkość budowania strony

Dzięki temu, że posiada wielką społecznośc, wiele gotowych wtyczek i szablonów – możesz w błyskawicznym tempie stworzyć na nim stronę. Nie ma co się tutaj rozpisywać. Kropka.

Łatwość obsługi

To jest powód przede wszystkim dla klienta, nie Ciebie. Klienci mają często duże trudności z obsługą strony (szczególnie jeśli spotykają się z jej obsługą pierwszy raz). WordPress w tej obsłudze jest naprawdę prosty. Możemy dodatkowo skorzystać z kilku trików i poukrywać zbędne elementy w panelu admina, jeśli bardzo nam przeszkadzają.

Łatwość instalacji

Jeżeli chociaż raz instalowałeś WordPressa to wiesz jak proste to jest. Cały proces odbywa się praktycznie na zasadzie klikania „dalej, dalej,  instaluj, dalej, gotowe”.

Co więcej, na wielu hostingach można ten proces jeszcze bardziej uprościć klikając jedynie „Instaluj” w panelu DirectAdmin. System automatycznie stworzy nam bazę danych i wypełni podstawowe dane konfiguracyjne. Oczywiście również wiele innych silników można w ten sposób zainstalować.

Oprócz łatwości instalacji mógłbym dopisać tutaj łatwość modyfikacji czy tworzenia własnych szablonów. WP jest łatwym silnikiem, którego można się szybko nauczyć.

Świetnie nadaje się do stawiania małych i średnich sklepów

Wiesz jaki jest najczęściej wybierany silnik e-commerce? Zgadłeś! WordPress (w połączeniu z darmową wtyczką Woocommerce)!

udzial ecommerce 2016 2 - 10 powodów, dla których warto wybrać WordPressa

Udział silników e-commerce na świecie w 2016r.
Dane z serwisu BuiltWith.com

Sytuacja w Polsce przedstawia się podobnie. WP + Woocommerce obejmuje 23%. Co prawda jest to drugie miejsce, bo pierwsze posiada PrestaShop 25%, jednak pewnie jest to kwestia czasu zanim i w Polsce WP wybije się na pierwsze miejsce  (o ile to już się nie wydarzyło).

Dodatkowo jeśli znasz samego WordPressa to bez problemu postawisz na nim sklep internetowy bez potrzeby nauki nowego systemu.

O samych sklepach (w tym o WP + Woocommerce) pisałem tutaj: Na czym postawić sklep internetowy

Jest całkiem szybki

Słowo „całkiem” znajduje się w tytule spejalnie. Pomijam to, że jest to silnik napisany w PHP, który z natury nie jest królem prędkości.

WP został napisany w posób, który pozwala go dostowować praktycznie do wszystkiego (blog, strona wizytówka, sklep…) dlatego jak się pewnie domyślasz – nie jest to najwydajnieszy możliwy sposób. Posiada różne hooki czy filtry, które mimowolnie zawsze będą delikatnie opóźniać całość. WP nie jest na pierwszym miejscu, ale biorąc pod uwaglę jego elastyczność radzi sobie całkiem dobrze.

Ponadto jest wiele sposobów, aby przyśpieszyć naszego WordPressa, również dzięki darmowym wtyczkom.

Jest również wiele innych sposobów, aby taką stronę przyśpieszyć. Kilka z nich opisałem tutaj: 10 sposobów na przyśpieszenie strony

Darmowy

Każdy to wie, ale ja to podkreślę. WordPress mimo tak wielu plusów jest całkowicie darmowy. Oczywiście silnik autorski również będzie dla Ciebie darmowy, tzn. nie będziesz inwestował w niego pieniędzy, ale za to mnóstwo czasu. Tutaj możesz fajnie optymalizować swoje koszty produkcji strony, zarówno finansowe jak i czasowe.

Nie twierdzę, że WordPress jest jedynym słuszym rozwiązaniem, ale w obecnej chwili, biorąc pod uwagę jego sytuację na rynku – zdecydowanie warto zastanowić się nad nim dłuższą chwilę.