TS TworcaStron.pl.

Kilka ćwiczeń na kreatywność

Sama kreatywność jest bardzo ważna nie tylko dla grafików ale również dla programisów. Gdy myślimy w mniej standardowych ramach łatwiej jest wpaść zarówno na ciekawy projekt graficzny jak i lepszy schemat kodu / rozwiązanie problemu.

Wpis będzie w pewien sposób kontynuacją wpisu „Jak być kreatywnym grafikiem„. Wszystkie zawarte tam metody są bardzo pomocne jednak bardziej opisują środowisko, otoczenie i ogólny styl pracy. Dziś chciałbym Ci przedstawić konkretne ćwiczenia, które podniosą Twoją kreatywność!

Od A do Z

Przyznam, że nie pamiętaj jak nazywa się to ćwiczenie jednak jest bardzo proste i możesz stosować je wszędzie. Chodzi o to, aby wybrać 2 niepowiązane ze sobą przedmioty/słowa, a następnie utworzyć pomiędzy nimi most z innych słów, które każde będzie w jakiś sposób powiązane z poprzednim. Np.: wiatrak i piernik. Teraz tworzymy skojarzenia od słowa „wiatrak” w taki sposób, aby dojść do „piernik”: wiatrak -> młyn -> mąka ->cukiernia-> ciastka -> piernik. Czym ten 'most’ będize dłuższy tym lepiej.

Ćwiczenie to bardzo ułatwi Ci tworzenie map myśli (które są często podstawą chociażby przy projektowaniu logotypów).

„Co by było gdyby…”

Kolejne ćwiczenie uczyni z Ciebie filozofa. Cała sztuka polega na tym, aby zadawać sobie pytanie „Co by było gdyby …?„. Np. Co by było gdyby świat był zawsze jasny a żarówki dawały ciemność? Co by było gdyby prąd był bezprzewodowy? Co by było gdyby nigdy nie wynaleziono komputerów?

Polski psycholog Edward Nęcka mawiał, że ćwiczenie 'co by było gdyby..’ jest modelem eksperymentu myślowego, dzięki któremu powstało wiele odkryć i wynalazków.

Innymi odmianami, które można zastosować bardziej w projektowaniu stron są „dlaczego nie można…”, „co by się stało, gdyby…”, „co, jeśli…”

Dziennik

Leonardo Da Vinci prowadził codziennie dziennik, w którym zapisywał swoje przemyślenia oraz wszystko co przyciągneło jego uwagę. W trakcie spacerów codziennie spisywał wiele spraw, od błachostek po wielkie projekty. Coś w tym jest, że pisanie niejako odblokowuje kreatywność. Pisząc regularnie jestem pewny, że często w trakcie pisania do głowy będą Ci wpadać nowe pomysły. Sam robię tak z blogiem – zapisuję w małym notatniku wszystkie pomysły na wpisy.. i często notując jeden pomysł do głowy przychodzą mi od razu 2 nowe.

Samo pisanie wpłynie również pozytywnie na Twój „skill konwersacji” 🙂 Pisząc, potrafisz lepiej, szybciej i precyzyjniej formułować swoje myśli – czy to w zwykłej rozmowie czy na spotkaniu biznesowym.

Pisz inaczej

Jeśli już prowadzisz dziennik lub robisz jakieś notatki jest sposób, aby wzmocnić efekt myślnia 'out of the box’. Pisanie od lewej do prawej jest dla nas nawykiem linearnym (pracuje tylko jedna półkula – ta mało kreatywna). Co więc można z tym zrobić? Pisanie w poprzek. Odwróć zeszyt o 90% i pisz. W dalszym ciągu prawa półkula nie będzie zbyt zaangażowana ale można zauważyć już efekty. Jeśli chcesz skorzystać z większej mocy i zaangażować obie półkule przejdź do następnego punktu.

Mapa myśli

O mapach myśli jest w internecie bardzo dużo, więc nie będę tu się rozpisywał na ten temat. Powiem tylko, że jest to bardzo skuteczna metoda.

Wersją okrojoną są zwyczajne bazgroły podczas robienia notatek – to wystarczy aby zaangażować naszą kreatwyną półkulę mózgu.

Projekty poboczne

Posiadanie projektów pobocznych jest bardzo przydatne. Dzięki temu nawet jeśli praca jest męcząca, to do swoich własnych projektów pobocznych, gdzie nikt nas nie pilnuje, czujemy zazwyczaj pewne przywiązanie i gdy przy nich pracujemy czuć pewnien zastrzyć energii i motywacji. Posidając takich projektów kilka możesz się odbijać od jednego do drugiego (gdy jeden się znudzi) zachowując maksymalną kreatywność i produktywność.

Odkryj na nowo

Ćwiczenie lubiane przez wynalazów (często stosowane również na studiach psychologicznych). Wybierz jakikolwiek przedmiot i spróbuj znaleźć dla niego nowe zastosowanie. Np. „widelec” – można wziąć 2 widelce, położyć zębami do dołu i zrobic z nich podstawkę pod laptopa, ułatwiającą odprowadzanie powietrza. „Korek od wina” – miliony zastosowań (od podstawek na zdjęcia/kartki po tablice, pływające bryloczki do kluczy czy przeróżne ozdoby).

Księga pomysłów

Podobnie jak pisanie dziennika ważna jest systematyczność. Tutaj chodzi jednak o to, abyś nowował wyłącznie POMYSŁY. Jeśli jesteś grafikiem to dobrze aby były związane z grafiką, jeśli programistą to z programowanie, jeśli biznesmenem to z biznesem itd. Postaraj się wymyśleć kilka nowych pomysłów codziennie i zapisać je do zeszytu. Dzięki temu, po jakimś czasie umysł zacznie się nastawiać na to, że jego nowe zadanie to wymyślenie kilku pomysłów dziennie – będzie to działać na Twoją podświadomość i zmieni Twój sposób myślenia.

Dodatkowym plusem jest to, że takie pomysły możesz przejrzeć sobie kilka miesięcy później i może akurat będziesz chciał je realizować:)

Własne nawyki

Są również ćwiczenia, które będą działały tylko na nas, dlatego jeżeli wiesz, że coś poprawia Twoją kreatywność nie rezyguj z tego na rzecz tego co napisałem ja. Dla przykładu Strawiński (kompozytor) gdy miał problem, stawał na głowie, ponieważ uważał, że to oczyszcza mózg. Beethoven przed pracą pił kawę parzoną z dokładnie 60-ciu ziaren, a Gerturde Stein (pisarka) w przerwach od pisania oglądała krowy…

Powyższe ćwiczenia na pierwszy rzut oka mogą wydawać się mało pomocne przy grafice/programowaniu jednak zwiększona dzięki nim kreatwyność z pewnością wpłynie z czasem na efekty w pracy.