TS TworcaStron.pl.

9 błędów web developera

1. Blokada PPM

Blokada prawego przycisku myszy najczęściej stosowana w celu „zabezpieczenia” zdjęć, tekstów itd. Podobno wtedy użytkownik nie skopiuje zawartości strony. Nieogarnięty pewnie tak, ale dla coraz większej liczby ludzi to nie jest problem. Taka „blokada” mnie osobiście blokuje mentalnie przed ponownym odwiedzeniem tej strony, ponieważ jest to naprawdę irytujące.

Należy pamiętać, że blokując prawy przycisk myszy blokujemy wszystkie opcje, które się tam znajdują. Ok, można je znaleźć gdzie indziej ale wg mnie jest to niepotrzebne utrudnianie życia zwykłych użytkowników a i tak nie uchroni to przed kopiowaniem treści.

Jeśli chodzi o faktyczną blokadę pobrania zdjęcia za pomocą „Zapisz jako” – są na to o wiele lepsze sposoby.

 

2. Muzyka w tle

Nie każda muzyka jest zła, są strony gdzie nadaje ona klimatu, gdzie faktycznie jest potrzebna jednak jest to rzadkość. Strona firmy budowlanej czy usług kosmetycznych zdecydowanie się w nie nie wpasuje. Jeśli jednak jesteś pewien, że muzyka będzie idealna i być musi – to jedna prośba: DOBRZE WIDOCZNY przycisk wyciszenia.

Wyobraź sobie sytuacje, gdy Kowalski, który w pracy przegląda różne strony wpadnie na Twoją i na całą salę poleci Twoja muzyka na stronie. Przykład może trochę trywialny, ale nikt nie lubi, gdy na stronie zaczyna nagle lecieć na muzyka cały głośnik, jakkolwiek fajna by nie była .

Osobiście zawsze gdy przeglądam jakiekolwiek strony, to zawsze mam włączoną swoją muzykę, wtedy ta ze strony jest szczególnie irytująca.

 

3. Flash

Temat może już przestarzały ponieważ oficjalnie wiadomo, że flash na stronach nie żyje, a właściwie jeszcze kona. Bodajże za rok przestanie był całkowicie wspierany i przestanie działać. Strony często były przesycone gadżetami w stylu „flashowy zegar”, „animacja” etc. Strony jednak w dalszym ciągu można przesycić zbędnymi bajerami JavaScriptowymi, dobrze zawsze zachować umiar.

 

4. Darmowe domeny i hostingi

Myślę, że nie dotyczy to raczej użytkowników zaczynających przygodę z web developerką. Sam gdy zaczynałem, korzystałem z tego typu rozwiązań. Obecnie jednak domeny i hostingi tak potaniały, że nie warto bawić się w darmówke. Dlaczego nie warto? W końcu to nic nie kosztuje. Tak, ale darmowe domeny i hostingu wsadzą nam na strony reklamy, do tego całkowicie nie wpasowane ale zwyczajnie wstawione na dole lub górze psując cały wygląd strony.

Dodatkowo zwykle są bardzo duże ograniczenia w konfiguracji hostingu. Kolejnym powodem przeciw – jest brak kopii zapasowej. Padnie serwer to wszystko tracisz, zresztą wcale nie musi paść.. właściciel serwera sam może w każdej chwili usunąć Twoją zawartość bez ostrzeżenia i powodów.

Darmowa domena z kolei już nawet źle wygląda. Nie dostajesz swojej domeny ale subdomenę (np. mojastrona.darmowyserwis.pl). W tej chwili koszt domeny z końcówka .pl to 15zł za pierwszy rok i ok. 50 (edit: ostanio delikatnie podrożały do 80zł) za każdy następny. Koszt małego hostingu to ok. 50zł/rok. Sam widzisz, za 100zł rocznie posiadasz elegancki hosting z kopiami bezpieczeństwa i swoją domenę.

 

5. Duże pliki

Problem trochę mniejszy niż kiedyś, ponieważ mamy lepsze łącza, szybszy internet ale… Mamy też smartfony gdzie nie każdy posiada 100Mb/s. Pisząc 'duże pliki’ mam na myśli głównie zdjęcia. Obecnie na stronach pojawia się coraz mniej treści a coraz więcej zdjęć, dlatego należy zadbać o to aby strona mogła się szybko załadować mimo wielu zdjęć.

Jeśli przygotowujesz jakąkolwiek grafike na stronę, pamiętaj o jak najlepszej kompresji. Wg mnie dobrym nawykiem jest nieprzekraczanie wagi 500KB pojedynczej grafiki (i to juz jest duża grafika).

 

6. Mieszanie języków w jednym pliku

Mieszanie języków jest złe z kilku oczywistych powodów. Kod nie jest przejrzysty, ciężko się w nim połapać, zgaduj co za co odpowiada. Zapomnij o większej rozbudowie, zresztą jakakolwiek próba uporządkowania będzie męczarnią… a i wyobraź sobie innego programistę, który miały przejąc po Tobie opiekę nad kodem…  Te błędy są ważne, ale wg mnie jest jeszcze ważniejszy powód – rozdzielanie różnych języków jest naturalnym etapem nauki programowania.

Jeśli tego nie opanujesz ciężko będzie Ci pójść dalej, do programowania obiektowego, MVC.Jest to po prostu kolejny etap nauki. Jeśli widzisz, że ktoś miesza HTML, JS, PHP, CSS w jednym pliku to są dwie opcje: jest leniwy albo dopiero się uczy… ewentualnie są sytuacje gdzie wyjątkwo ciężko o oddzielić.

 

7. Brak zabezpieczeń formularzy

Jest to chyba coraz rzadsze zjawisko, ale wciąż występuje. Ktoś zrobił walidacje formularza przez JS… fajnie bo jest ona ładna, interaktywna ale można ją również samodzielnie edytować w przeglądarce – czyli każdy użytkownik może ją wyłączyć. Dlatego walidacja zawsze, ale to zawsze musi obywać się po stronie serwera, czyli np. w PHP. Dzięki temu użytkownik jest nie obejdzie.

Najlepszym wyjściem byłoby zastosowanie jednocześnie walidacji po stronie użytkownika i serwera czyli w JS i w PHP lub po prostu w AJAXie.

 

8. Powielanie ID

Mowa tutaj o kodzie HTML. Ten błąd mogą popełniać osoby, które nie widzą różnicy pomiędzy 'id’ a 'class’, czasami może się też komuś zwyczajnie zapomnieć i powielić ID, ale trzeba tego pilnować. 'Class’ można powielać wielokrotnie na tej samej stronie. 'ID’ nie może się powtarzać na pojedynczej stronie – jest to niezgodne z zasadami HTML i nie przejdzie przez walidator, ale również może powodować błędy w działaniu skryptów JS (które na tych elementach pracują).

 

9. Brak przygotowania pod wszystkie przeglądarki 

Często web developer tworzy stronę wyłącznie pod przeglądarką, na której pracuje, zapominając o wszystkich innych. Czyli w chromie wyświetla się OK ale w firefoxie są jakieś dodatkowe marginesy i nikt nie wie o co chodzi.

Przed wypuszczeniem projektu należy go zawsze sprawdzić na każdej przeglądarce (IE pomijam…). Jednak już na początku można zminimalizować ryzyko innego wyglądu na przeglądarkach przez 2 rzeczy: pisanie ładnego semantycznie kodu oraz stosownie tzn. resetu CSS (czyli zdefiniowanie na początku wszystkich marginesów zewnętrznych i wewnętrznych itd.).

 

A co z dobrymi nawykami?

Gratulacje jeżeli dotrwałeś do końca artykułu. Jeżeli teraz chciałbyś spojrzeć na temat z drugiej strony, to koniecznie przeczytaj wpis o dobrych nawykach-> 9 Nawyków dobrego programisty