Jak rozpocząć naukę z tworzeniem stron

‚Tworzenie stron’ to trochę obszerny temat, więc dobrze na wstępnie określić czego chcemy się konkretnie uczyć. Do wyboru mamy kilka dróg:

  • web designer – czyli tworzenie layoutu
  • web developer, który też dzieli się na:
    – front-end, czyli kodowanie warstwy widocznej, tego co przygotował grafik. Podstawą jest znajomość HTML/CSS/JS
    – back-end, czyli kodowanie całej mechaniki strony, tego co jest pod spodem. Tutaj też możemy mieć kilka dróg w jakich językach chcemy programować, jednak obecnie najpopularniejszy jest PHP/MySQL
  • web everything, czyli full stack developer, mam na myśli drogę gdy chcesz się uczyć wszystkiego co wyżej. Raczej większość osób odradzi Ci takiej drogi i zasugeruje specjalizację w jednej dziedzinie. Na dłuższą metę będą mieli racje, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby póki masz czas i chęci uczyć się wszystkiego (ja tak zrobiłem).

Wikipedia podaje, że ‚web developer’ zajmuje się tyłem czyli php/mysql a ‚web master’ robi front czyli html/js. Osobiście takie nazewnictwo nie do końca mi leży i wg mnie zarówno front i back-end to odnogi web developera. Ponieważ już z samej nazwy zajmuje się on rozwojem stron a front/back -end to konkretna specjalizacja.

Oczywiście to tylko nazewnictwo więc na początek ważne, żeby wiedzieć co chce się robić a nie jak się to nazywa;)

 

Web Designer

Masz dusze artysty? Lubisz projektować i pomysły nigdy Ci się nie kończą? Potrafisz się już posługiwać Pothoshopem? Super! Mogło by się wydawać, że to wystarczy aby projektować stronki. Niestety ta opcja również wymaga nauki mnóstwa wiedzy teoretycznej.

Oczywiście podstawowym narzędziem będzie Photoshop. Jeśli nie chcesz inwestować to alternatywą będzie darmowy Gimp. Osobiście sam zaczynałem naukę grafiki w Gimpie i pracowałem w nim jakieś 1,5 roku. Mogę Ci powiedzieć, że jeśli chodzi o web design jesteś w stanie zrobić praktycznie to samo co w Photoshpie jednak zajmie Ci to więcej czasu, a PS zdecydowanie przyda się bardziej w przyszłości.

Jak uczyć się programów graficznych? Tworząc! Znajdź jakieś forum, tutoriale (na YT jest tego mnóstwo) i baw się – to jedyny sposób.

Oprócz znajomości programów przyda Ci się wiedza teoretyczna, o której wcześniej pisałem. Możesz ją znaleźć na różnych forach, blogach czy książkach.

 

Front-end developer

W tej chwili jest to chyba najintensywniej rozwijająca się działka. Z jednej strony to dobrze, bo co chwile pojawia się nowe narzędzie ułatwiające prace ale z drugiej strony coraz ciężej nadążyć za wszystkimi nowościami;) Osobiście lubię front-end, jest to takie połączenie programowania z designem (w przypadkach gdy strona jest bardziej interaktywna).

Droga jest prosta: HTML + CSS, następnie JS (i jego framework jQuery). Od razu dorzuciłbym Less albo Sass, żeby ułatwić sobie sprawę z CSS. Gdy to opanujesz to dobry początek, żeby wziąć się za kolejne frameworki;)

Warto wspomnieć, że często web design i front-end development ogarnia jedna osoba (i jest to jak najbardziej do zrobienia).

 

Back-end developer

Wspomniałem wcześniej, że istnieje kilka dróg. Możesz tworzyć strony w Pythonie, Ruby, Perl, ASP.NET, JS(!), PHP… Jest w czym wybierać.

PHP jest obecnie na większości stron dlatego o nim piszę. Jest łatwy w nauce ale niestety ma burdel w nazewnictwie funkcji i trzeba się w nim sporo napisać. Od PHP ciężko uciec ponieważ to właśnie w nim są stworzone wszystkie najpopularniejsze CMSy jak WordPress, Drupa, Joomla czy systemy sklepowe (Prestashop itd.). Nawet jeżeli wybierzesz inny to znajomość PHP na pewno się przyda.

Oprócz PHP koniecznością jest znajomość baz danych czyli dobrze znać chociaż podstawy składni SQL i jako system, które te bazy obsłuży najpopularniejszy MySQL. Te 2 technologie tak naprawdę wystarczą na początek. Z czasem dojdą frameworki PHP lub inne bazy.

 

Full stack

Jeśli chcesz poznać po trochę każdej opcji to bądź gotowy na poświecenie mnóstwa czasu. Podaj Ci jakich rzeczy się uczyć i w jakiej kolejności na przykładzie strony.

Na początek stwórz layout czyli grafikę swojej strony. Następnie ją potnij i zakoduj w HTMLu oraz ostyluj w CSS. Masz już podstawę. Jeżeli są tam jakieś mechanizmy to zakoduj je w PHP a jeżeli treść będzie dynamiczna to podłącz ją pod bazę danych (MySQL). Super w tej chwili masz już w pełni funkcjonalną stronę. Warto ją ożywić i dodać trochę JavaScriptu. Teraz już naprawdę koniec.

Żeby następnym razem przyśpieszyć sobie pracę zacznij uczyć się frameworków. Czyli np. CakePHP (PHP), Sass (CSS) i jQuery (JS), Bootstrap (HTML/CSS).

Być może brzmi to prosto, ale bądź przygotowany na wiele godzin nauki i pracy;)